Zorgelijke afname in aantal mbo-studenten

Uit nieuwe cijfers van de MBO Raad blijkt dat de instroom in het mbo opnieuw dalde in 2025. Afgelopen jaar begonnen 156.300 studenten aan een mbo-opleiding. Dat is 1.400 studenten minder dan in 2024. De MBO Raad en voorzitter Adnan Tekin luiden daarom de noodklok.

‘Het mbo is onmisbaar voor het realiseren van de belangrijkste maatschappelijke ambities van ons land. Werkgevers staan te springen om onze studenten. Tegelijkertijd nemen de studentenaantallen de afgelopen jaren consequent af. Daarom is het cruciaal dat een komend kabinet het mbo prioriteit geeft, om te voorkomen dat Nederland vastloopt’, aldus Tekin.  

Vergrijzing en ontgroening

De cijfers baren grote zorgen. Toch komt deze afname niet als een complete verrassing. ‘Door vergrijzing en ontgroening wisten we dat deze ontwikkeling eraan zat te komen’, verduidelijkt Tekin. ‘Maar gezien de grote maatschappelijke uitdagingen waar we voor staan en de relatieve stilstand van de afgelopen jaren, moeten we dit tij keren.’ Vitale sectoren rekenen volgens hem op mbo-studenten. Met de aanhoudende afname lopen deze sectoren dus nog meer vast.  

Techniek en zorg doen het goed

Toch valt er ook goed nieuws te melden. Want uit de cijfers blijkt dat het aantal studenten dat kiest voor een technische mbo-opleiding juist groeit. Vergeleken met 2024 nam het aantal techniekstudenten met 0,4 procent toe. Een kleine maar belangrijke toename: ‘Dit zijn de mensen die woningen bouwen en windmolens repareren’, zegt Tekin.

Het aantal studenten in het zorgdomein blijft stabiel op 50.000. Er zijn wel enkele verschuivingen binnen de verschillende zorgopleidingen. Zo neemt het aantal studenten verpleegkunde en verzorgende IG licht toe.

Lees hier de hele reactie van de MBO Raad op de dalende cijfers